Ekologické bývanie za pár babiek
Na začiatok vás chcem upozorniť, že tieto riadky nie sú určené pre tých, ktorí chcú žiť klasicky a so stopercentným pohodlím. Budem sa totiž venovať tomu, ako bývať ekologicky, možno trošku menej pohodlne, no veľmi lacno.
S priateľom sme asi pred dvoma rokmi začínali riešiť spoločné bývanie. Mali sme jasno v tom, že chceme ísť do domčeka https://www.azet.sk/firma/pobocka/34260/38738/336320/komunalna-poistovna-a-s-hlavna-62-kosice/ a nie do paneláku. Obaja sme vyrastali v rodinných domoch, milujeme prírodu, chceli sme chovať sliepky a pestovať zeleninu. Na rodinný dom sme však peniaze nemali. Po pomerne krátkom hľadaní sme narazili na mobilné domy. Ten, ktorý nás oslovil a bol dostatočne veľký i zachovaný, stál necelých desať tisíc. to bola suma, ktorá bola pre nás reálna. Následne sme začali hľadať vhodný pozemok. Mali sme obrovské šťastie, pretože asi kilometer za dedinou, v ktorej sme žili, jeden starší pán predával pozemok takmer uprostred lesa. Nebola to žiadna divočina, hlavná cesta bola asi nejakých sto metrov od nás, no oddelená stromami. Proste dokonalé miesto na život.
Ostatné rozhodovania a úkony už išli veľmi rýchlo, kúpili sme si dom, zaplatili za pozemok a začali s úpravami. Tým mám na mysli to, že ak chcete žič v mobilnom domčeku celý rok, musíte ho zatepliť, pripojiť na vodu a kanalizáciu ( v našom prípade išlo skôr o septik, ale to nie je podstatné). Po roku sme dom obložili drevom, pristavali k nemu terasu a svoj pozemok oplotili. Keď ku nám prídete, ani by ste neprišli na to, že nejde o klasickú stavbu. takže drahí moji, ak chcete žiť naozaj a pár babiek a navyše s čo najmenším dopadom na prírodu, mobilné domy sú odpoveďou. Nemusíte nič stavať a kynožiť stromy či zeleň a navyše žijete presne tam, kde chcete, a to bez stavebných povolení. Teda takto, so stavebnými povoleniami sa to začína trošku komplikovať, keď sa chcete pripojiť na elektrinu alebo na vodu, no to už je iný príbeh.