Technika Wing Chun
Poznáte bojové umenie Wing Chun? U nás nie veľmi populárne ale naozaj kvalitný bojový šport, ktoré sa dá využiť vrámci sebaobrany, ak vás niekto napadne a podobne. Ja ho cvičím a môžem ho len odporučiť. Dúfam, že bude o pár rokov oveľa viac cvičencov trénovať toto bojové umenie, aspoň toľko koľko cvičí karate, či džudo.
Nikto konkrétne nevie ako toto bojové umenie vlastne vzniklo. Preto poznáme len príbeh majstra Yip man-a, ktorý hovorí o jednom množstva vysvetlení. Všetko sa to začalo v Číne kde v kláštore Shaolin trénovali kung fu naozaj kvalitne. Panovníci poslali zničiť tento kláštor, no to sa im nepodarilo. Až po čase ho vypálili a mnísi sa odtiaľ vyparili. Tento príbeh je naozaj komplikovaný. V krátkosti, každý sa vybrali svojou cestou, jedna mníška z chrámu sa presťahovala do chrámu Biely žeriav, kde stretla Yim Wing Chun. Od jej mena pochádza názov. A neskôr spolu vymysleli bojové umenie Wing Chun.
Povedzme si o základných technikách (formách) bez ktorých sa nezaobídete.
Siu Nim Tao, teda malá myšlienka
Táto forma zahŕňa základné techniky rúk a teda vymedzuje základné princípy. Skladá so zo 108 pohybov, ktoré musíme robiť v základnom postoji s ťažiskom položeným na oboch nohách. Cvičenec si takto uvoľní svoje telo a môže rýchlo a s prekvapením udrieť súperi, pričom on sám zostane v základnom postoji. Je to základná forma a za žiadnych okolností ju nepreskakujte.
Chun Kiu, hľadanie mostu
Druhá nám ukazuje, ako sa premiestňovať v postoji, ako meniť uhol, vzdialenosť a zvyšuje silu úderu. Táto forma nás učí takzvaným lepiacim rukám, vďaka ktorým je toto odvetvie kung fu známe.
BiuJLee, lietajúce prsty
Je to poslednou formou bez požívania zbrane. Učí nás používať kĺbovú energiu. Aby sme nemuseli používať toľko energie pri tlačení, a ťahania. Žiak sa pri tejto forme učí aj kradnutie mostu. Je požívaná ak si niečo cvičenec pokazil pri základných formách, preto sa nazýva aj formou prvej pomoci.